Walne Zebranie Sprawozdawcze FKO RP

Panowie Oficerowie,
coroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze FKO RP, odbędzie się w dniu: 22 maja br. ( środa ) o godzinie 20.00 w formie elektronicznej. W zebraniu z prawem głosu mają te oddziały, które mają opłacone wszystkie składki członkowskie, łącznie ze składką członkowską za 2024 rok i mają tyle mandatów ( głosów ) ile zaliczonych sekcji w popisie + 1 głos za stowarzyszenie ( oczywiście popis obowiązuje nie starszy niż 3 lata ). Aktualna tabela z zestawieniem popisów jest na stronie Federacji. Informacje o składkach zostały rozesłane drogą mailową.
Program, tematy i link do zebrania będą podane w kolejnym komunikacie, oczywiście proszę również o zgłaszanie do mnie tematów, które należy poruszyć na Walnym Zebraniu,
ku chwale Kawalerii
rtm. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki
Sekretarz Zarządu FKO RP

Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski we Władaniu Bronią Konno

W 2024 r. Federacja Kawalerii Ochotniczej RP na wniosek rtm. kaw. och. Piotr Szakacz i Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im płk J. Kozietulskiego startuje z I edycją Kawaleryjskich Mistrzostw Polski we Władaniu Bronią Konno.
Zawody składać się będą z kwalifikacji i finałów. Kwalifikacjami mogą być każde zawody kawaleryjskie zgłoszone do cyklu. Przepustką do finału jest wynik 40% skuteczności w lancy i 40 % w szabli na dowolnych kwalifikacjach. Zapraszamy wszystkich organizatorów zawodów kawaleryjskich do włączenia się w rozgrywki.
Jednocześnie FKO RP i CWKO wprowadzają odznakę za władanie bronią białą. Odznaka przyznawana będzie każdego roku za wyniki zawodników w danym sezonie a jej wygląd nawiązywać będzie do przedwojennego wzoru. W 2024 r. będzie można ją zdobyć za uzyskanie min. 80% skuteczności na torze lancy i 80% na torze szabli w 3 zawodach kwalifikacyjnych lub taki sam wynik zdobyty w finale.
Zapraszamy zawodników do uczestnictwa w zawodach a organizatorów do dołączenia się do cyklu!
Regulamin zawodów:
Bieżące informacje o zawodach:

Finał II Strzeleckich Mistrzostw Polski Kawalerii

9 marca 2024 r. na Strzelnica U27 odbyły się zawody finałowe II Strzeleckich Mistrzostw Polski Kawalerii. Organizatorem cyklu zawodów była Federacja Kawalerii Ochotniczej a organizatorem finałów Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im płk J. Kozietulskiego. W zawodach wzięło udział 33 zawodników reprezentujących: 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im płk J. Kozietulskiego Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Szwadron Toporzysko SKO im Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5 Dywizjonu Artylerii Konnej. Sędzią głównym zawodów był rtm. kaw. och. Tadeusz Kowalski a sędzią dyscypliny dynamicznej por. kaw. och. Marcin Hubert.
Najlepszym zawodnikom wręczono piękne szklane puchary z logo mistrzostw – wykonane przez Zakład Usługowo-Handlowy Piaskam Bernadeta Krupa oraz medale.
Przy okazji finałów rozegrano I Kwalifikacje III Strzeleckich MP Kawalerii w dyscyplinie dynamicznej.
Wyniki zbiorcze zawodów:
Poniżej wyniki:
KATEGORIA INDYWIDUALNA 
I MIEJSCE – Mistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie
wachm. kaw. och. Piotr Grzybowski
165 pkt. (pistolet 86 pkt., karabin 79 pkt.)
II MIEJSCE – Wicemistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie
por. Mariusz Pytel 162 pkt. (pistolet 80 pkt., karabin 82 pkt.)
III MIEJSCE – II Wicemistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie
st. uł. Krzysztof Dziurlikowski
Szwadron Kawalerii Ochotniczej
w barwach 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich
158 pkt. (pistolet 85 pkt., karabin 73 pkt.)
KATEGORIA ZESPOŁOWA
I MIEJSCE – Zespołowy Mistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie
Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich
w składzie:
st. uł. kaw. och. Krzysztof Dziurlikowski
st. uł. kaw. och. Robert Lamperski
uł. kaw. och. Oktawian Zmuda
451 pkt. (pistolet 245 pkt., karabin 206 pkt.)
II MIEJSCE – Zespołowy Wicemistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie
Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych
im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego
w składzie:
por. kaw. och. Paweł Wieńć
st. wachm. pchor. kaw. och. Michał Karpierz
st. strz. kaw. och. Dawid Pociecha
416 pkt. (pistolet 227 pkt., karabin 189 pkt.)
III MIEJSCE – Zespołowy II Wicemistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie
Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
im. płk. Jana Kozietulskiego
w składzie:
por. kaw. och. Marcin Hubert
wachm. kaw. och. Piotr Grzybowski
szwol. kaw. och. Paweł Bartyna
414 pkt. (pistolet 246 pkt., karabin 168 pkt.)
KATEGORIA INDYWIDUALNA DYSCYPLINA DYNAMICZNA
I MIEJSCE – Mistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie w Dyscyplinie Dynamicznej
wachm. kaw. och. Piotr Grzybowski
Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego
66,09 s
II MIEJSCE – Wicemistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie w Dyscyplinie Dynamicznej
szwol. kaw. och. Paweł Bartyna
Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
im. płk. Jana Kozietulskiego
67,17 s
III MIEJSCE – II Wicemistrz Polski Kawalerii w Strzelectwie w Dyscyplinie Dynamicznej
rtm. kaw. och. Piotr Szakacz
Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
im. płk. Jana Kozietulskiego
68,20 s.
Serdeczne podziękowania dla p. Małgorzaty Pietraszewskiej i całego zespołu Strzelnica U27 za pomoc w przeprowadzeniu zawodów.

Wielka Rewia Kawalerii 2023

Wielka Rewia Kawalerii 2023 jest to impreza kawaleryjska zorganizowana z inicjatywy Kapituły Barw i Tradycji Kawalerii i Artylerii Konnej II RP oraz Federacji Kawalerii Ochotniczej RP we współpracy z Dowództwem Garnizonu Warszawa z okazji 90 rocznicy Wielkiej Rewii Kawalerii, która odbyła się z rozkazu Józefa Piłsudskiego 6 października 1933r.

Zapraszamy wszystkich kawalerzystów ochotników do Krakowa. Nie ważne, czy jesteście zrzeszeni w Federacji Kawalerii Ochotniczej, Polskim Klubie Kawaleryjskim, czy też działacie samodzielnie. Zapraszamy Was na Krakowskie Błonia, gdzie jeszcze słychać tętent koni 12 pułków, komendy rozkazów oraz sygnały trąbek kawaleryjskich i melodie grane przez orkiestry pułkowe. Tu, gdzie można jeszcze dostrzec cień Marszałka. Co prawda nie wystawimy tylu koni, ile z woli Marszałka stawiło się w Krakowie, ale liczę, że nie zabraknie przedstawicieli większości środowisk kawaleryjskich. Niech w Krakowie połączy nas umiłowanie tradycji, miłość do koni i chęć udziału w tym niekomercyjnym wydarzeniu, którego jednym z celów jest pokazanie naszej siły, naszego potencjału i kierunku służby, w którym zmierzamy.

Zapraszam do Krakowa tych wszystkich, których sercom są bliskie słowa „kawaleria ochotnicza” . Wszystkich, którzy z poszanowaniem noszą mundur kawaleryjski, wiedzą, co to honor, a fason i fantazję kawaleryjską umieją odróżnić od pospolitego warcholstwa.

Zapraszam Was z końmi, dla których znajdzie się dach nad głową i wiązka siana z garścią owsa, a dla Was żołnierski nocleg i wyżywienie oraz moc przygód i wrażeń.

Rewia odbędzie się w dniach 20 – 22 października 2023 r. Na wydarzenie składać się będą dwudniowe zawody sekcji kawaleryjskich, a także msza św. w Katedrze Wawelskiej, po której złożymy kawaleryjski salut Janowi III Sobieskiemu i Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz przemaszerujemy drogą królewską pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w Apelu Poległych oddamy hołd wszystkim naszym poprzednikom.

W  niedzielę w szyku konnym ulicami Krakowa wjedziemy na Rynek Główny, gdzie przy dźwiękach stukotu kopyt i hejnału mariackiego złożymy meldunek Prezydentowi Miasta Krakowa. Na zakończenie wydarzenia odbędą się uroczysty apel na Błoniach Krakowskich, defilada pododdziałów w szyku rozwiniętym, prezentacja wyszkolenia kawaleryjskiego, finały zawodów sekcji i pokazy kawaleryjskie.

To trzydniowe wydarzenie poprzedzi siedmiodniowy obóz kawaleryjski na Krakowskich błoniach, gdzie tych wszystkich, którzy zechcą nas wesprzeć, czeka ciężka, ochotnicza służba w obozowisku, ale też możliwość doskonalenia rzemiosła kawaleryjskiego pod okiem najlepszych szkoleniowców, zarówno w trakcie treningów musztry, jaki i podczas uczestnictwa w manewrach dużych oddziałów.

Dla tych, którzy przyjadą na ostatnie 3 dni, jak i dla tych, którzy wspomogą nas, przyjeżdżając wcześniej, przygotowaliśmy bogaty program i wiele atrakcji, do których przepustką jest mundur kawaleryjski noszony z godnością i fasonem. Wszystkich, którzy mogą nas wspomóc w pełnionej służbie już od 14 października, czy to konno czy też pieszo, zapraszam szczególnie.

Do zobaczenia w Krakowie, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością, a legenda z faktami.

 

                                             Dowódca Rewii

                                                                                              rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski

 

Dokumenty: Regulamin uczestnictwa , List zapowiedni, Zgoda rodziców, Zgłoszenie zbiorowe, Zgłoszenie indywidualne

Zebranie Walne Sprawozdawczo-Wyborcze

Zarząd Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P. zwołuje na dzień 3 grudnia 2022 roku na godz,10.00 Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Zebranie odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach przy ul. Piotra Ściegiennego 2.

Planowany porządek obrad to:

 1. Stwierdzenie prawomocności zwołania Walnego Zebrania i określenie ilości mandatów przypadających poszczególnym członkom Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P.

 2. Wybór Przewodniczącego Zebrania i Protokolanta

 3. Przyjęcie porządku obrad

 4. Podjęcie uchwały w przedmiocie wykluczenia członków Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P. z powodu niewypełniania obowiązków statutowych.

 5. Wybór Komisji Skrutacyjnej

 6. Wybór Komisji Wnioskowej

 7. Sprawozdanie merytoryczne Zarządu za okres dotychczasowej działalności.

 8. Sprawozdanie merytoryczne Komisji Rewizyjnej za okres dotychczasowej działalności.

 9. Zmiana statutu Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P.

 10. Wybór Prezesa Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P.

 11. Wybór Wiceprezesa Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P. – Komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej R.P.

 12. Wybór Członków Zarządu Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P.

 13. Wybór Komisji Rewizyjnej

 14. Wolne wnioski

 15. Zamknięcie Obrad

Za Zarząd Federacji Kawalerii Ochotniczej R.P.

Prezes Zarządu

rtm.kaw.och. Jan Znamiec