100. ROCZNICA POWSTANIA 13. PUŁKU UŁANÓW WILEŃSKICH

100 ROCZNICA POWSTANIA 13 PUŁKU UŁANÓW WILEŃSKICH KIELCE, 26 MAJA 2018 R.

W imieniu zarządu Fundacji Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, mam zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w uroczystych obchodach 100. rocznicy powstania 13 Pułku Ułanów Wileńskich, które odbędą się w dniu 26 maja 2018 roku w Kielcach.

Celem naszego przedsięwzięcia jest umocnienie funkcjonowania Rodziny Pułkowej „trzynastaków” oraz przywołanie pamięci i bojowych dokonań jednego z najwaleczniejszych pułków kawalerii II Rzeczpospolitej – 13 Pułku Ułanów Wileńskich, którą to misję będąc młodymi harcerzami podjęliśmy w Kielcach w 1982 roku. Dzisiaj, w 100. rocznicę powstania pułku, poczytujemy sobie za zaszczyt i patriotyczny obowiązek kontynuowania „sztafety pokoleń”.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.30 mszą świętą w kieleckiej Katedrze, której przewodniczył będzie JE ks. biskup Marian Florczyk. O godzinie 14.00 uczestnicy uroczystości przejdą ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie odbędzie się główna część obchodów: apel pamięci w hołdzie poległym i zmarłym żołnierzom pułku oraz defilada z udziałem kompanii reprezentacyjnej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Dla mieszkańców Kielc zagra orkiestra wojskowa z Krakowa oraz Kapela Wileńska z Wilna. Przeprowadzone zostaną pokazy wyszkolenia i sprawności bojowej żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Uroczystość, którą Pan Andrzej Duda Prezydent RP objął Patronatem Narodowym podsumuje odsłonięcie tablicy pamiątkowej zawieszonej na murach Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego oraz Gala Ułańska w Sali Widowiskowej WDK-a. Po zakończeniu uroczystej Gali dla zaproszonych gości odbędzie się Bal Ułański.

Natomiast w grudniu br. zaplanowana jest uroczystość wieńcząca obchody 100. rocznicy powstania Pułku, która odbędzie się w Winie.

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności na obchodach święta, w terminie do niedzieli 18 maja 2018 roku, pod adresem e-mail: rotmistrz@onet.eu lub telefonicznie pod nr: 661 174 541 Robert Mazur